Plonsk24.pl
Wydawca
Reklama
Kontakt
Nota Prawna
baner-1.png
arhiwum_gora2.png
baner-2.png
baner-3.png
baner-4.png
baner-7.png
Środa, 10 lutego 2016
Elwiry, Elizy, Jacka
           
prelnia.png
ogloszenie_pgk_baner.png
Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
baner-pogoda.png
klub_biegacza.jpg
polimaty_lewy.jpg
rbaner_wierszyki kopia.png
ogloszenia_lewy.png
plonskie_psiaki.png
Aktualności - Wiadomości
11-03-2013 | Redakcja Płońsk24 | Komentarzy: 0
wiadomości: Echa skargi nauczycielki Gimnazjum nr 2 na dyrektorkę - Płońsk
Słowo za słowo – konflikt w ZNP

Jest reakcja na słowa Małgorzaty Muchy wypowiedziane na konferencji prasowej. Maria Trębska, szefowa lokalnego ZNP, odpiera zarzuty o brak zaangażowania w sprawę skargi nauczycielki z Gimnazjum nr 2. - Jestem oburzona - twierdzi przewodnicząca związku.

Przypomnijmy - 22 lutego, po tym  jak Rada Miejska w Płońsku zajęła stanowisko w sprawie skargi nauczycielki na dyrektorkę Gimnazjum nr 2 - Małgorzata Mucha zwołała konferencje prasową.

Podczas tego spotkania przewodnicząca rady powiatowej głównie odnosiła się do roli policjantów w zdarzeniach związanych ze skargą, ale wypowiedziała się także krytycznie o roli przewodniczącej lokalnego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego sama od 22 lat należy.

- Wiedząc o tym, że przewodnicząca płońskiego ZNP była świadkiem składania skargi w Urzędzie Miejskim w Płońsku, to właśnie do niej zwróciłam się z pytaniami dotyczącymi działań Związku w tej sprawie. Z przykrością stwierdzam, że zamiast merytorycznej rozmowy doszło do scysji.  Moja dociekliwość co do istoty ewentualnej obrony lub pomocy skarżącej, wywołała agresję ze strony Pani Prezes - napisała w oświadczeniu Małgorzata Mucha, jednocześnie tłumacząc, że nie komentuje stanowiska ani działań samorządu płońskiego w odniesieniu do skargi nauczycielki.

Te słowa zabolały jednak Marię Trębską - przewodniczącą miejsko - powiatowego oddziału ZNP w Płońsku. - Jestem nimi oburzona - mówiła przewodnicząca podczas spotkania zarządu lokalnego związku w piątek 8 marca w siedzibie ZNP.

- Zrobiłam wszystko, co mogę, zarówno w ramach statutu ZNP, jak i zwyczajnej oferty pomocy złożonej nauczycielce Gimnazjum nr 2 - twierdzi przewodnicząca Trębska opisując podjęte działania.

- Otóż nim doszło do spotkania z burmistrzem Płońska, była u mnie nauczycielka i zreferował mi swoje problemy. Mając doświadczenie w podobnych sprawach szkolnych, gdy zarzuty stron dotyczą w głównej mierze wzajemnych relacji, wiedziałam, że bez wsparcia prawniczego się nie obejdzie. Trudno jest bowiem klasyfikować zarzuty, bo jest różnica pomiędzy mobbingiem a nękaniem, lekceważeniem czy deprecjonowaniem danej osoby. Tu mieliśmy taki przypadek. Dlatego zaproponowałam pani Beacie darmową konsultację z prawnikiem związkowym w Płocku lub Ciechanowie. Nauczycielka powiedziała jednak, że nie może pojechać - mówi Maria Trębksa.

Przewodnicząca powiedziała, ze na prośbę nauczycielki poszła z nią do burmistrza Płońska.

- Pan Andrzej Pietrasik wysłuchał relacji nauczycielki i zapytał, czy ma nadać sprawie bieg. Po odpowiedzi twierdzącej poprosił o złożenie pisma. Nauczycielka na miejscu odręcznie opisała swoją sprawę i pismo zostało formalnie złożone w urzędzie, dalszy bieg jest znany. Kopia tego dokumentu ani inne pismo w sprawie do związku nie zostało jednak złożone - informuje przewodnicząca ZNP.

Marianna Trębska mówi, że mimo to jeszcze raz rozmawiała z burmistrzem, wybrała się też do dyrektorki szkoły. - Proponowałam, by zorganizować spotkanie przedstawicieli urzędu, szkoły z nauczycielką z moim udziałem, bo ta pani jest członkinią związku. Propozycja nie została przyjęta, a mogłaby być lepszym rozwiązaniem, niż publiczna debata nad fragmentarycznym obrazem sprawy - uważa Maria Trębska.

- Z kolei pan Pietrasik powiedział mi, że przebieg działań byłby zapewne inny, ale na sesji padło pytanie o skargę, więc po przyznaniu, że taka jest, musiał uruchomić procedurę doręczenia każdemu radnemu jej treści. W ten sposób spór wymagający pewnej wiedzy o procedurach i przepisach w oświacie trafił pod publiczną debatę ze znanym skutkiem. Dziwię się więc nieuprawnionej reakcji pani Muchy, której nie interesowało, co zrobiłam na rzecz wyjaśnienia zarzutów i pomocy nauczycielce, bo akurat zrobiłam wszystko, co można było. Poza tym oskarżenie mnie, że związek po raz pierwszy stanął po stronie silniejszej dyrekcji a nie słabszego nauczyciela jest po prostu kłamstwem, jak to, że idee związkowe zaprzedałam burmistrzowi za nadanie rondu imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania - dodaje wzburzona szefowa płońskiego oddziału ZNP.

Dogłębne wyjaśnienie reakcji Małgorzaty Muchy i przewodniczącej ZNP Marii Trębskiej nie jest jednak możliwe, ze względu m.in. na wrażliwe informacje związane z sprawą skargi, a także z uwagi na kaliber zarzutów opisanych w skardze przez nauczycielkę. To w równym stopniu stronom konfliktu, samorządowi i dziennikarzom uniemożliwa przedstawianie całości problemu

Na razie jest więc tak, że sprawa „wisi w powietrzu", bo nauczycielka nie chcąc iść do sądu, jednocześnie nie wycofuje się z zarzutów opisanych w skardze, a jedynym namacalnym efektem głośnych zimowych wydarzeń oświatowych jest konflikt w łonie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Taki obrót spraw oddala jednak w bliżej nieznaną przyszłość wyjaśnianie i naprawienie nienajlepszych relacji interpersonalnych w płońskim gimnazjum, bo że tu jest jakiś problem nie kryją nauczyciele tej szkoły, związkowcy z ZNP i cześć samorządowców płońskich.

Piotr Kaniewski

Na zdjęciu - kliknij i powiększ - Maria Trębska (z prawej) i Małgorzata Mucha. Fot. archiwum.

W załączniku (na górze strony) oświadczenie przewodniczącej płońskiego ZNP.

Nota redakcyjna - w piśmie jest mowa o publikacji w „Płońszczaku", niemniej to samo oświadczenie było publikowane także przez nas.

Zobacz też - Konferencja M. Muchy: http://plonsk24.pl/aktualnosci/news/id/414.html  

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Czytaj komentarze (0)

Dodając swój komentarz oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się z Regulaminem Opinii serwisu Płońsk24.pl i akceptuję jego zapisy.

grafika
ogloszenia_plon24_2.jpg
skj_poczernin4.jpg
praca.gif
kapele_na_wesele3.png
kultura-warszawa-ban.jpg
lektura.png
e-ciechanow.png
baner-kontakt.png
/* */
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script_','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-67317020-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');